Що треба знати про дефолт

Один український олігарх викликав палку дискусію серед людей та політикуму про дефолт. З телеекранів політики почали погрожувати дефолтом та курсом долара по 100 гривень. Цілком природньо, що люди хвилюються про свою подальшу фінансову стабільність.

Саме тому у цій статті я спробую простою мовою пояснити природу дефолту і його наслідки для держави, бізнесу та людей. Найголовніше – ви зрозумієте навіщо це олігархам.

Ольга Криворучко, радниця з економічних питань віце-спікера Верховної Ради

Що таке дефолт?

Почнемо з природи речей. Традиційно в підручниках з фінансів дефолт розглядають як фінансовий стан позичальника, коли він не може виконати своїх фінансових зобов’язань перед кредитором.

Нехай пробачать мене академіки та професори, але я наважусь відкрити вам природу дефолту з іншої сторони. Не як у підручниках. З позиції кредитора та відповідальності: що не завжди боржник хоче повертати запозичене.

Уявіть ситуацію, коли Ви багато років заощаджували кошти та назбирали 10 000 $ аби придбати автомобіль або щось інше. Але в якийсь момент хтось із ваших колег позичив ці кошти на певний час.  Минув рік і приходить ваш боржник і каже “В мене дефолт.  Тобі гроші не поверну. Вибач”. Коли боржник не може або не хоче заплатити – це дефолт.

Уряд від імені людей позичає кошти в МВФ, Світового банку, інших держав. Фактично українці опосередковано через свій уряд та уряди і фінансові установи інших держав, позичають кошти в інших людей, які заробляють кошти та платять податки. То чому ж українці вбачають у дефолті “ліки” від усіх наших “хвороб”?

Світ мудрий і розробив цивілізовані способи повернення коштів від хитрих позичальників. Це називається реструктуризація. Це коли борги не прощаються, а змінюються строки оплати і сильно погіршуються умови запозичення.

Отже, якщо хтось думає, що якщо Україна оголосить дефолт, то весь світ пробачить усі наші борги – це ілюзія, навіяна телебаченням і некомпетентними політиками. Якщо Україна оголосить дефолт, то удвічі більше заплатять люди, постраждають підприємці, а майбутнім поколінням буде важче позичати у разі потреби.

Які наслідки дефолту?

Якщо ж при оголошенні дефолту не пробачають борги, то які ж справжні наслідки?

Для людей

  • Зростання цін на усі товари та послуги;
  • Падіння гривні у 2-3 рази. Курс долара щонайменше буде сягати 50 гривень за 1 долар;
  • Скорочення соціальних програм, пільг, субсидій. Скорочення видатків з державного бюджету на освіту, медицину, будівництво доріг та інше. Так звана політика «затягування пасків».

Для бізнесу

  • Відтік інвестицій. Інвестори припинять свою співпрацю та заберуть гроші;
  • Ускладнення зовнішньоекономічних операцій, зокрема обмеження експорту.
  • Закриття бізнесу, звільнення працівників.

Для держави

  • Арешт іноземних активів, у тому числі арешт міжнародних валютних резервів, що складають близько 20 млрд. дол. та перебувають переважно не в Україні;
  • Знецінення ділової репутації держави;
  • Економічна капітуляція в очах ворога – Росії.

Кому вигідний дефолт?

Дефолт вигідний олігархам. Вигідний тому, що олігархи зможуть скупити за безцінь важливі активи держави та збанкрутілий бізнес своїх слабких конкурентів: від малих підприємств до об’єктів критичної інфраструктури. Також олігархи зможуть добре збагатитися на падінні курсу долара.

Дефолт вигідний ворогу – Росії. З банкрутом легше воювати, адже держава банкрут не зможе мати кошти для розвитку боєздатної армії та її утримання.

І найголовніше – після дефолту влада кілька років вимушена буде приймати заходи макроекономічної стабілізації. А це означає, що ще щонайменше 5 років люди не побачать справжніх  реформ та підвищення якості життя.

Що робити?

Наразі економічних передумов для дефолту немає. Тому можна спати спокійно.

Але, коли країною керують олігархи, ми завжди перебуваємо в зоні ризику. Найперше, що потрібно робити, щоб убезпечити себе – заощаджувати з кожного свого доходу. Якщо ви не можете відкладати 5-10%, то спробуйте відкладати хоча б 1-2%. Що робити із цими заощадженнями і як їх інвестувати і примножувати, я розповім детальніше у наступному матеріалі.

Пам’ятайте, вустами українських політиків часто говорять олігархи. І дефолт по-справжньому вигідний лише олігархам.

Ольга Криворучко

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

15 травня

Альона Бабак: «Чому має зростати ціна на газ,...

1325 0 39
20 травня

Гроші киян

947 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!