Музей на Поштовій: чому варто розірвати інвестдоговір в будь-якому випадку — Блог Леоніда Антонєнка

Сьогодні комісія Київради з питань власності підтримала розірвання інвестдоговору про будівництво ТРЦ на Поштовій площі. Проект рішення про це зареєстрували лідери відразу трьох фракцій Київради: Сергій Гусовський («Самопоміч»), Олександр Омельченко («Єдність») і Володимир Бондаренко («Батьківщина»).

Минулого тижня зусиллями депутатів київської «Самопомочі» оприлюднено і сам інвестиційний договір.

Той, хто витратить півгодини часу, щоб ознайомитися з цим документом, зрозуміє, що доля інвестора цілком і повністю знаходиться в руках міських чиновників.

Щоб зупинити будівництво, не потрібно приймати рішення Київради. Досить, щоб цього побажав мер Кличко і інвестор виявиться біля розбитого корита — абсолютно безправний.

У всій цій історії є два виміри.

Як юристу мені впадає в очі повна юридична нікчемність того формату, в якому місто працює з інвесторами. Погодитися підписати такий договір можуть або авантюристи, або люди, що знаходяться з владою в інтимних відносинах.

Суть контракту зводиться до наступного.

«Інвестору» кажуть: ось тобі земля в центрі міста, будуй на ній. Але права на землю і права на побудований об’єкт ти отримаєш потім, коли будівництво буде завершено. Поки ж землю для тебе потримає наше комунальне підприємство, воно ж буде отримувати від тебе кошти на будівництво і проганяти їх через себе на користь підрядників. Безпосередньо укладати контракти з підрядниками ти не можеш. Проте можеш починати будувати прямо зараз — без рішення Київради і тяганини. Без громадських слухань, без обговорень в постійних комісіях та іншої «тягомотини». Є і додатковий бонус: можна не платити за оренду землі. Платити по суті взагалі нічого не потрібно. Ну, 2,5% від кошторису відійде на користь КП за його посередницькі послуги. Дурниці. Ну і само собою, сквер на площі доведеться облаштувати, коли запрацює ТРЦ.

Ось і весь контракт.

Щоб позбавити «інвестора» права на забудову, меру досить зняти трубку і веліти директору КП перестати сплачувати рахунки підрядників. І будівництво зупиниться. І ніякий суд не буде в силах змусити КП продовжувати обслуговувати цей контракт.

Само собою зрозуміло, що цей договір не про інвестиції. Суть контракту — узаконення кланових відносин в місті між владою та її друзями. Влада роздає ласі шматки в місті своїм друзям поза правовим полем, без рішення Київради, без громадського обговорення, без нічого. І виступає потім гарантом збереження статус кво. Влада змінюється — і все йде прахом.

На основі такої схеми жодного інвестора, в повноцінному розумінні цього слова, залучити в місто неможливо.

Другий вимір цієї історії — політичний. Так як «інвестор» безправний, то і змінити правила гри можна в будь-який момент на догоду тих чи інших суспільних настроїв.

Є також і третій вимір: що у всьому цьому отримує місто і кияни, крім чергового ТРЦ і обіцянки скверу біля нього?

Нічого, або майже нічого. Договір передбачає сплату 5% пайової участі від кошторису будівництва (152 млн. грн. Без ПДВ). Це 7,6 млн. грн. Якщо урядовий законопроект про скасування пайової участі був би прийнятий, кияни не отримали б навіть тієї дрібниці. Якби будівництво велося сьогодні, ставка пайової участі була б в 2,5 рази нижча, оскільки адміністрація міста наполягає на її зниженні до 2%. Мали б 3 млн. грн.

Ось таке у нинішньої міської влади бачення інвестиційних процесів у місті. В обмін на 3 млн. грн. віддається центральна площа столиці під забудову для зведення ТРЦ і під обіцянку, що «все буде добре».

Контракт цей вартувало б розірвати навіть якби і не було мови про створення #МузейНаПоштовій замість ТРЦ. Він просто АБСОЛЮТНО невигідний для міста. А інвестор, що в 2013 році погодився підписати цей пустопорожній папірець, прекрасно усвідомлював свої ризики. Тепер же доведеться сплатити ціну за свій авантюризм.

Представники громади (Аннабелла Моріна, Сергій Мельниченко, Ольга Рутковська, Сергій Буйгашев, Віталій Білецький і багато інших) уважно стежать за розвитком подій і впевнені, що Музею на Поштовій бути, незважаючи на договорняки влади з псевдо-інвесторами.

Джерело: 

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

23 березня

НАТАЛІЯ ШУЛЬГА: “ГРИВНЯ НА РІК: ПРИВАТНІ...

1592 0
15 вересня

Дайджест: тиждень “Об’єднання “Самопоміч” – Київ...

1190 0
10 листопада

Феміда VS Київрада: чи поверне столиця...

1517 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!