Нові орендні ставки: Київ почне заробляти більше на комунальних активах, а малий і середній бізнес отримає додаткові стимули для розвитку

Депутати Київради підтримали проект рішення, завдяки якому місто почне заробляти на комунальній нерухомості, а малий та середній бізнес отримає додаткові стимули для розвитку.

«За» відповідний документ, який ініціював депутат фракції «Об’єднання «Самопомочі» Леонід Антонєнко, Київрада проголосувала 8 лютого під час пленарного засідання.

За словами Леоніда Антонєнка, оренда комунального майна в Києві була і все ще залишається годівницею для людей, які наближені до місцевої влади.  Бюрократія і політичні впливи змушують звичайних підприємців обходити комунальні активи стороною. Інсайдери навпаки вміло користуються перевагами свого становища, лобіюючи вигідні для себе умови оренди.

Універсальні і індивідуальні знижки, різноманітні виключення і спеціальні преференції – ось найпоширеніші інструменти викривлення конкуретного середовища, на яких побудовані управлінські процеси у місті, і оренда не є виключенням.  

Так, в 2015 році Київрада встановила 50% знижку на оренду комунального майна. Відтоді дію цієї знижки продовжували двічі, мотивуючи це нібито надвисокими орендними ставками. Втім місцевий бюджет не побачив цих «надприбутків». Натомість доходи бюджету від оренди скоротились з 15,7 млн. доларів на рік у 2014 році до 3,2 мільйонів у 2017 році.

Читайте також: Запровадження «ProZorro.Продажі» у столиці: рішення прийняте за основу

Заробіток від оренди комунального майна невпинно скорочувався на тлі стрімкого зростання надходжень за іншими статтями доходів бюджету. Це відбувалось попри збільшення попиту на комунальні активи і попри наявність інфляційних застережень в орендних контрактах. Наприклад, кількість орендних конкурсів у 2017 р. збільшилась на нечувані 61%, але до бюджету надійшло лише 85,9 млн. грн., або на 20% відсотків менше ніж у 2016 році.  

«50% знижка не була єдиною причиною такого дисбалансу. Ще один фактор – право депутатської комісії з питань власності зменшувати орендні ставки на свій розсуд. У 2017 році таких орендних знижок було надано на 133 млн. грн. — суму, яка перевищує річні надходження від оренди!

Десятки тисяч квадратних метрів столичної нерухомості перебуває у пільговій оренді приватних осіб за 1 гривню на рік. І щорічно кількість безкоштовно наданих приміщень зростає на тисячі квадратних метрів», – заявив Леонід Антонєнко.

Аби виправити цю ситуацію, Київрада підтримала проект рішення, яким, по-перше, обмежується право псевдо-громадських організацій та деяких підприємницьких товариств на отримання приміщень за 1 гривню на рік. Встановлені кваліфікаційні вимоги, яким мають відповідати орендарі, що бажають отримати нерухомість безкоштовно або за зменшеними неринковими ставками. По-друге, обмежено право депутатської комісії надавати індивідуальні орендні знижки.

Читайте також: Леонід Антоненко: «Дохід Києва з продажу комунального майна міг бути втричі більшим, якби конкурси відбувалися прозоро»

«Дивно, але раніше можна було виграти конкурс, запропонувавши найбільшу орендну плату, а потім домогтися скорочення оренди до рівня стартової ціни або навіть меншої. Тепер таке скорочення буде неможливим», – пояснює Леонід Антонєнко.

По-третє, вищезгаданий проект рішення припиняє застосування 50% орендної знижки, а натомість суттєво зменшує ставки оренди для малого і середнього бізнесу.

Додамо, зміни щодо оренди комунального майна столиці набувають чинності з 1 березня 2018 року.  

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

29 листопада

Самочинне будівництво на Саксаганського має бути...

683 0
22 жовтня

Сергій Гусовський про місцеве самоврядування

5665 0
13 вересня

Карта голосування «Об’єднання «Самопоміч» в...

1100 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!