Довгий шлях до Дому

Одним з найважливіших здобутків часів незалежності є можливість для мешканців багатоквартирних будинків стати господарями у своєму домі і почати дбати про його збереження та модернізацію. Сьогодні кураторка національного проекту “Будь господарем” в Києві Олена Казарінова розповідає про Закони України, які є ключовими у цьому процесі, та загалом про еволюцію законодавства у відновленні відчуття Господаря.

Стати власником і співвласником

Кінець соціалізму і перехід до нової країни, серед іншого, подарував нам ЗУ від 19.06.1992 № 2482-XІІ  «Про приватизацію державного житлового фонду», який надав можливість приватизувати житло – стати власниками своїх квартир. Закон вперше визначив мешканців будинку, що приватизували житло, співвласниками допоміжних приміщень будинку,    технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою. Також для ефективного управління своєю власністю пропонувалось створення товариства або об’єднання  індивідуальних власників квартир. І якщо таке товариство утримувало будинок самостійно і не мало на меті одержування прибутку, то звільнялось від оподаткування. Але комунальні підприємства надавали послуги з обслуговування та ремонту будинків за державними розцінками та тарифами.

Другий вагомий крок до відновлення в людях почуття господаря відбувся майже за десятиліття – з прийняттям ЗУ від 29.11.2001 № 2866-ІІІ  «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». В положеннях закону було введено поняття «асоціація власників», «неподільне та загальне майно» та «житловий або цілісний майновий комплекс». Там також була детально виписана процедура створення об’єднання, роз’яснення щодо прав, обов’язків, управління спільним майном, формування коштів об’єднання та витрат на утримання та ремонт будинку і багато інших питань щодо функціонування будинку. Цей закон не був досконалим, але надихнув найбільш свідомих власників на створення ОСББ, які змогли досягти значних успіхів в самостійному управлінні своїми будинками.

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-ІV в ч. 2 ст. 382 чітко визначив що «Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку». Кодекс також надав детальне визначення спільного майна в багатоквартирному будинку – «Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав». Це визначення надалі використовується у всіх законах з житлово-комунальних питань.

Можливість управляти будинком без створення юридичної особи (ОСББ), а саме управління Зборами співвласників було запроваджено ЗУ від 14.05.2015 року  №417-VІІІ  «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».
Цим законом також була виписана досконаліша процедура проведення загальних зборів співвласників. Відтепер установчі збори для створення ОСББ також проводяться відповідно до закону №417-VІІІ.

На шляху до ринку послуг ЖКГ

Але всі вищезгадані закони ще не привели до якісного реформування відносин в сфері ЖКГ.
Метою такого реформування є створення повноцінного ринку надання житлово-комунальних послуг, можливість самостійно обирати та змінювати виконавців послуг, модель договірних відносин. Це означатиме:

  1. прозорість тарифів,
  2. зменшення державного регулювання в формуванні вартості послуг,
  3. стовідсотковий облік наданих послуг.

Тобто, співвласники багатоквартирного будинку повинні отримати якісні послуги за прийнятною ціною і мати можливості до оптимізації своїх витрат.

Саме на це були спрямовані закони:

  • ЗУ № 329-VIII від 04.2015 «Про ринок природного газу»,
  • ЗУ № 2019-VIII від 04.2017 «Про ринок електричної енергії»,
  • ЗУ від 22.06.2017 № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та  
  • ЗУ від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»

Удосконалений Закон України «Про житлово-комунальні послуги»  дозволив  і зобов’язав  співвласників застосувати положення раніше прийнятих законів. Нарешті були розподілені і чітко визначені послуги, права та обов’язки споживачів і виконавців. З’явились такі терміни,  як «послуга з управління багатоквартирним будинком» та «управитель багатоквартирного будинку».

Співвласники через укладання типових договорів з постачальниками та виконавцями послуг отримують дієвий юридичний інструмент впливу та захисту своїх прав. Співвласник стає господарем , він має можливість обирати необхідну йому послугу, формувати критерії її якості, регулювати вартість і контролювати витрати свої грошей. Уміле управління та оптимальне ведення господарства у своєму будинку дозволяє не тільки зберегти його, а і модернізувати, зробити комфортні умови життя.

Як саме здійснюється управління будинком, як вибрати управителя – про це ми поговоримо у наступному блоці нашої розповіді «Будь господарем».

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

10 квiтня

Чи погасить місто борги ОСББ та ЖБК, які виникли...

664 0 31
26 травня

На Подолі відкрився Центр підтримки ОСББ

2168 0
25 лютого

Свій дім – свої правила

2538 0 20

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!