Хто в домі господар

Минулого разу на нашому сайті говорилося про низку законів, що стосуються відносин в сфері житлово-комунального господарства. Сьогодні кураторка національного проекту “Будь господарем” в Києві Олена Казарінова розповідає про відмінності між різними формами управління будинком і значення управителя.

Власники квартир в багатоквартирному будинку законом визначені як співвласники будинку і всього майна, що використовується для функціонування будинку. Залишилось головне і, як показує практика, найскладніше – усвідомити себе господарями.

Нажаль, почуття господаря майже втрачено. Всього близько 20% будинків по всій Україні управляються колективом співвласників. В решті багатоповерхівок мешканці по-перше, просто не знають своїх прав, чим користуються недобросовісні надавачі послуг, по-друге, нехтують своїми  обов’язками по утриманню спільно сумісного майна.  Недосконалість, а подекуди відсутність договірних відносин між співвласниками і надавачами послуг приводить будинок до занедбаного стану.

ОСББ чи Збори співвласників?

Закон України № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»  зобов’язав  співвласників визначитись з формою управління своїм будинком: Збори співвласників чи ОСББ.

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), що має статус юридичної особи  – найбільш досконала форма управління. Її варто застосувати, якщо в будинку є невеликий колектив свідомих співвласників готових працювати в правлінні, контрольно-ревізійній комісії, брати на себе організацію господарської роботи в будинку.
ОСББ – раціональний спосіб управління – частину рішень приймає правління або збори представників.
ОСББ накопичує та ефективно розпоряджається  внесками співвласників, що надходять на рахунок об’єднання.
ОСББ отримує цільові кошти державних та місцевих  програм, захищає інтереси співвласників перед іншими юридичними особами, при необхідності виступає позивачем у суді.

Збори співвласників – форма управління без створення юридичної особи.
Повноваження зборів співвласників надають можливість приймати рішення щодо:

 • розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку,
 • визначення управителя та його відкликання,
 • затвердження або зміни умов договору з управителем,
 • обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання договору з   управителем, здійснення контролю за його виконанням;
 • проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення будинку,
 • визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком;
 • моделі  договірних відносин з виконавцем комунальної послуги.
  (ч.2 ст.10 ЗУ №417-VІІІ  «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку»)

Вибираємо форму управління та управителя

Затвердження вибору форми управління будинком відбувається через проведення зборів. Порядок викладений в ст. 10 ЗУ №417-VІІІ  «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». У зборах приймають участь тільки власники житла і нежитлових приміщень і голосування відбувається «квадратними метрами» своєї власності. Рішення по вибору форми управління вважається прийнятим, якщо проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Порядок проведення зборів співвласників

Порядок проведення зборів співвласників

Ведення господарської діяльності для забезпечення належних умов проживання та роботи необхідного обладнання в будинку Збори співвласників своїм рішенням передають юридичній особі або фізичній особі-підприємцю, тобто винаймають за договором управителя.

ОСББ також має можливість рішенням загальних зборів передати повністю функцію з управління фаховій спеціалізованій компанії – управителю (ч. 2 ст. 12 ЗУ № 2866-III «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

За новим законом «Про житлово-комунальні послуги» вибір управителя багатоповерховим  будинком може бути делеговано місцевому органу самоврядування тільки за рішенням загальних зборів співвласників. Управитель визначається на конкурсній основі і договір з ним підписує уповноважена особа від місцевої влади, а не представники будинку. В цьому випадку співвласники фактично не мають дієвого впливу на управителя.

Отже, нині створені всі умови для ефективного господарювання в своєму будинку.
У співвласників є можливість самостійно визначитись з управителем, встановити перелік послуг, їхню вартість і суму винагороди управителю. Зміна вартості послуги відбувається тільки за рішенням зборів співвласників, які контролюють рахунок будинку і розподіляють свої кошти.

Дім без управителя

Якщо не брати будинок в управління:

 • неможливість змінити тариф без згоди співвласників приведе до зменшення кількості і якості послуг,
 • наявні труднощі з виконанням поточного ремонту в т. ч. і мереж погіршить і без того поганий стан будинку,
 • виникнуть складнощі з укладанням договорів на постачання комунальних послуг,
 • відсутня можливість взяти участь у програмах капітального ремонту на умовах співфінансування, адже вони потребують колективних рішень, всі державні і місцеві програми з енергозбереження в будинках розраховані тільки на організованого співвласника,
 • місцева влада не буде призначати Управителя, бо самостійно зробити цього за новим законом немає права.

Управитель надає Послугу з управління багатоквартирним будинком. Вона відноситься до житлової послуги і має є три складові:
– утримання спільного майна багатоквартирного будинку,
– купівля електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку,
– поточний ремонт спільного майна.
Всі нормативні документи надалі будуть враховувати саме послугу з управління багатоквартирним будинком. Суб’єктами правовідносин виступають споживачі – співвласники багатоквартирного будинку, Управитель і надавачі комунальних послуг.

Нині наявні керуючі компанії, комунальні та приватні житлово-експлуатаційні компанії, які надають зараз послугу з утримання будинку та прибудинкової території, автоматично набути  статус Управителя не можуть. Для цього потрібно щоб споживачі уклали з ними типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком відповідно до ЗУ № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Особливості договірних відносин з Управителем – тема нашої наступної публікації в рамках проекту «Будь господарем».

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

20 квiтня

За ініціативи столичної «Самопомочі» кияни...

2557 0 29
24 жовтня

Вадим Ноздря про рівноправне відношення до усіх...

1365 0
24 травня

Київ – місто без самоврядування

1708 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!