Програми співфінансування: для ОСББ та не тільки

Продовжуємо досліджувати тему порядкування багатоквартирними будинками. Сьогодні кураторка національного проекту “Будь господарем” в Києві Олена Казарінова розповідає, як скористатися міськими програмами співфінансування модернізації будинків.

У попередніх дописах ми говорили про укладання договору з управителем. Прийняття колективного рішення про договір з надання послуги з управління будинком дає можливість вирішувати поточні задачі – прибирання, невідкладний поточний ремонт, безперебійна робота ліфтів та іншого обладнання,  закупівля електричної енергії для потреб будинку. Але цього недостатньо, тому що будинок може потребувати капітальних ремонтних робіт, заміни або модернізації обладнання, внутрішньобудинкових мереж тощо.

Збирати кошти на модернізацію можна самостійно, але нині у оплаті витрат на капітальний ремонт можуть допомогти цільові міські та загальнодержавні програми на умовах співфінансування.

Скористатися цими програмами здебільшого можуть лише будинки, в яких є ОСББ, однак вже з’явилася перша програма для будинків, які не утворили юридичну особу, – згідно з рішенням Київради від 20.11.2018 №56/6107 були внесені зміни до «Положення про співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках міста Києва». Заявки від ініціативних груп щодо участі в цій програмі подаються комунальному підприємству “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду” відповідного району столиці.

Система внесків від співвласників стала гнучкішою і залежить від виду робіт. Найбільший внесок у 30% стосується реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення інженерних мереж, заміни вхідної групи та вікон у місцях загального користування, а найменший у 5% – переоснащення та ремонт ліфтового обладнання. Тобто лише 5% відвартості ремонту ліфта заплатять співвласники, а решту суми покриє місто.

Решта програм розраховані на співвласників організованих в ОСББ, що мають статус юридичної особи.

Тільки для ОСББ

Яскравий приклад програми співфінансування у Києві – це  конкурс проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках в яких створені ОСББ (https://dzki.kyivcity.gov.ua/content/rekomendacii-osbbzhbk-do-uchasti-u-konkursi.html). Умови конкурсу – проект повинен дійсно підвищувати клас енергоефективності будинку, як наслідок раціонально використовувати тепло і зекономити кошти співвласників. Внесок ОСББ – 30% від загальної вартості проекту.

Проект доволі успішний: в 2015 році участь у конкурсі взяли 16 будинків з 4 районів столиці, а вже в 2019 визначено 168 переможців і загальна вартість робіт складає 225 млн. грн. Але в бюджеті Києва на цей проект передбачено тільки 100 млн. грн, отже решта коштів знов буде виділятися через довгу процедуру корегування бюджету впродовж року. Навіть за таких складних умов виділення коштів популярність цього проекту зростає, тому що енергоефективні заходи дозволяють зменшити рахунки на 15-70%.

Крім того, з першого кварталу 2019 року розпочне роботу державна установа «Фонд енергоефективності», на виконання ЗУ 2095VIII від 08.06.2017 “Про Фонд енергоефективності”. Планується виділення близько 3 млрд. грн, в тому числі на проекти енергозбереження в  житлових будинках.  Брати участь в проектах  Фонду також зможуть будинки, де створено ОСББ.

Отже, створення ОСББ – це шлях до ефективного використання коштів співвласників і модернізації житла.

Додаткові стимули для об’єднання співвласників

Заохотити людей формувати об’єднання у своїх будинках має і свіже рішення Київради про організацію ресурсних центрів створення та функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на базі комунального концерну “Центр комунального сервісу”. Такі ресурсні центри повинні надавати практичну допомогу ініціативним групам щодо підготовки необхідних документів для проведення установчих зборів, безпосередньо допомогу у проведенні зборів та державній реєстрації ОСББ. Також передбачається безкоштовний юридичний та бухгалтерський супровід протягом шести місяців з дня реєстрації ОСББ.

Окрім того, у березні 2019 року КМР ухвалила рішення про надання фінансової підтримки проведення першого капітального ремонту багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ. Передбачено виділення коштів у розрахунку на квадратний метр площі будинку та з надбавкою певного відсотку  залежно від віку будинків.

Про «підводні камені», що очікують на киян при втіленні вищезгаданих проектів та рішень поговоримо в наступних дописах.

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

25 січня

Сергій Гусовський: Обговорення планування Києва –...

754 0
21 березня

Зберегти береги Дніпра від будівництва: у...

1563 0 196
04 грудня

Молодіжка «Об’єднання «Самопоміч» в Києві...

1927 0 77

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!