Осокорки: екопарк проти кам’яних джунглів

Безкомпромісна і тривала боротьба громади із забудовниками відбувається на Осокорках. Тут в зеленій зоні столиці будують ЖК “Патріотика на озерах”. Товариства “Будеволюція” і “Контактбудсервіс” є замовниками, а банк “Аркада” генеральним підрядником.

Великий план: все закатати бетоном

Землю в зоні охороняємого природного ландшафту для забудови виділили фірмі “Контактбудсервіс” ще у 2005 році за часів Олександра Омельченка. Київрада передала в оренду пять земельних ділянок в районі Осокорків загальною площею 176 га. на 15 років. Протягом 12 років цією землею взагалі ніхто не цікавився, а на вулиці Колекторній зробили навіть сміттєзвалище. У 2009 році Київрада прийняла Детальний план території Осокорків, де зазначалось, що на цій землі можна будувати максимум 18 поверхів.

Проект забудови

Проект забудови

Забудовник отримав містобудівні умови в 2014 році, а дозвіл на будівництво лише у 2017. І ось на площі десь в 40 гектар планується збудувати 43 хмарочоси по 25-27 поверхів. Окрім цього, 4 школи, п’ять дитсадків, два ТРЦ, дитячі майданчики, підземні паркінги. Прогнозують, що в новому комплексі будуть жити близько 30 тисяч людей. А це означає, природну територію навколо озер просто знищать. І це при тому, що поруч “Аркада” вже завершує першу чергу “Патріотики” з 33 будинків. Тобто тут бетону, скла і асфальту хоч відбавляй.

Історія протистояння

Київські Осокорки – це унікальна природна зона, і на озерах живе багато видів птахів. Ще в кінці 2015 року, тобто до початку будівництва, на сайті КМДА зареєстрували петицію і запропонували створити тут ландшафтний парк. Петиція набрала більше 11 тисяч голосів, її підтримала влада.

Майже два роки конфлікт на Осокорках був у напівактивному стані, аж поки восени 2017 року представники забудовника не почали ставити насоси на озері Небреж. 

“Тоді ми вперше вийшли й почали нищити паркани. Врешті нам вдалось призупинити роботу в 2017 році, а в 2018 “Київблагоустрій” прибрав огорожі на цій території”, – розповідає активіст Олександр Пилипенко.

Один з численних протестів під КМДА через "Патріотику" (фото СтопКор)

Один з численних протестів під КМДА через “Патріотику” (фото СтопКор)

Проте будівництво не зупинили. Конфлікт поновився у травні 2018, коли забудовник оголосив про будівництво ЖК “Патріотика на озерах”, і фундаментними блоками перекрив доступ до озера Небреж для місцевих жителів. Тоді питання про заборону будівництва біля озер та припинення договору оренди ставили на земельній комісії Киівради. Проте у депутатів не знайшлось сміливості підтримати це рішення. В результаті, влітку та восени 2018 конфлікт на Осокорках перейшов в «гарячу фазу».

Боротьба за «Екопарк Осокорки» триває і можливі нові загострення. В 2020 году у забудовників закінчується термін оренди землі, і звісно вони намагатимуться максимально забудувати цю територію. На думку активістів, в першу чергу, біля озера Небреж. 

Активіст  Олександр Пилипенко: “Зараз ми підготували позов до суду, щоби визнати детальний план території (ДПТ) незаконним, оскільку він протирічить генплану. Якщо ми виграємо цю справу, то всі дозволи ДАБІ будуть визнані незаконними”.

Рецепт незаконної забудови: просто ігноруйте органи влади

Проводила своє слідство з приводу будівництва на Осокорках навіть СБУ, і вважає, що забудову треба зупинити. Був цей висновок у лютому поточного року. В СБУ вважають, що будівництво незаконне, оскільки його проект не узгоджувався як потрібно, а детальний план території був сфальсифікований, оскільки будинки потрапляють в межі захисних смуг озер. До того ж, забудовники «прихватили» комунальну землю. Слідчі СБУ з’ясували, що зона охороняємого ландшафту – це якраз місцевість безпосередньо біля озер Небреж, Тягле і Мартиша, а тут заборонено проведення будь-яких будівельних робіт. Більше того, забудовникам можна інкримінувати ст. 236 КК України – порушення порядку проведення екологічної експертизи і правил екологічної безпеки при проектуванні. І це не повний перелік порушень.

В кінці січня Київрада прийняла рішення про припинення договору оренди з “Контактбудсервіс”. Проте вже у лютому з’ясувалось, що забудовник ігнорує рішення, і має намір продовжувати забудову в зоні озер. Наприклад, на сайті банку “Аркада” пропонують придбати квартиру в комплексах “Вирлиця”, “Марічейка”, “Сиваш” і “Лебедин” біля озер, що незаконно апріорі. Таким чином, забудовник просто хоче використати інвесторів, які вкладуть гроші в нове житло, щоби потім прикриватися ними перед місцевою громадою.

«Самопоміч» підтримала екопарк

Щоб привернути більшу увагу до незаконної забудови 23 квітня поточного року у ВР відбувся брифінг, на якому на захист екопарку виступила, зокрема, віце-спікер парламенту Оксана Сироїд, а також представники громади Дарницького району, які хочуть зберегти «Екопарк Осокорки» для дітей та онуків. Виступи у стінах парламенту дійсно показали ту глибину проблеми із незаконними забудовами в столиці, про яку всі знають, але мало хто хоче вирішити.

Оксана Сироїд влучно зазначила, що Київ залишається єдиним містом в Україні, в якому немає місцевого самоврядування. «Громада киян залишається заручником держави, яка не дає можливості громаді контролювати владу і контролювати, як витрачаються кошти, – заявила вона. – Інша величезна проблема Києва – те, що кияни залишаються заручниками вульгарних забудовників, які використовують місто, використовують територію громади виключно в інтересах власного збагачення та відмивання коштів. І я хочу, щоб ви почули і ми врятували від вульгарної забудови «Екопарк Осокорки».

Атака троля

За кілька днів з приводу брифінгу із гнівною статею на сайті «КиевVласть» виступив такий собі член громадської організації “Захист інвесторів” Денис Шинкаренко. Він абсолютно безпідставно намагався звинуватити віце-спікера парламенту Оксану Сироїд у якомусь дивному рейдерстві, та ще для чогось згадав Сергія Гусовського, якого «Самопоміч» доволі гучно виключила з партії якраз за земельні питання. Вийшов матеріал з купою припущень, здогадок та емоцій замість фактів.

Чому б це раптом така реакція? З’ясовується, Денис Шинкаренко є інвестором будівництва, тому зрозуміла його зацікавленість. Ще у листопаді 2018 року в ефірі «Телеканалу 112» він вже розповідав, як активісти і місцеві жителі «заважають законному будівництву». Хоча сам він чудово знає про всі порушення.


Насправді, щоби вирішити раз і назавжди питання про майбутнє Осокорків, необхідно, щоб Київська міська рада ухвалила справжнє рішення про створення ландшафтного парку.

Якщо подивитись на карту Осокорків, чудово видно, що за останні десяток років ця колись зелена природна зона перетворилась буквально в кам’яні джунгли із будинками-свічками. Тому створення ландшафтного екопарку в цьому районі – найкраще рішення в цій ситуації для киян.

Михайло Городецький

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

25 вересня

Нове життя кінотеатру «Братислава»: офісне...

527 0 21
17 березня

Дайджест: тиждень “Об’єднання “Самопоміч” – Київ...

1345 0
06 липня

Чи легко жити на пороховій бочці?

1482 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!