Правову державу творить і врівноважує громадянське суспільство

Рік тому в Україні відбулися вибори до місцевих рад. Фракція «Об’єднання «Самопоміч» в Київраді збільшилась у 4,5 рази. Завдяки цьому наша політична сила отримала інструмент впливу на те, як функціонує столична влада. За цей рік команді київської Самопомочі вдалося об’єднати зусилля громадської організації, партійної організації і фракції.

Можна довго звітувати про ті чи інші здобутки, або помилки, що сталися на цьому шляху. Так, минулої каденції 2014/2015 рр. нас було 5 депутатів Київради, в нинішній – уже 22. Також «Самопоміч» суттєво додала у розбудові партійних та громадських організацій. Але варто зосередити увагу на тому, що передусім ми маємо надавати перевагу тим проектам, що формують команду і забезпечують залучення до неї дієвих, небайдужих киян. Один рік  нетривалий термін, але нам вже вдалося долучити до співпраці багато фахівців і волонтерів з якими разом втілюємо програму, запроваджуємо принципово нові механізми взаємодії між політичною силою і громадою.

dlya-saytu-gusovskiy

 У своїй діяльності ми фокусуємо увагу на двох наступних аспектах. По-перше, боротьба за реальне місцеве самоврядування, а саме, відновлення районних рад. По-друге, аналіз використання коштів громади з точки зору ефективності та боротьби з корупцією. Ця активність реалізується у першу чергу за рахунок аналізу виконання Програми економічного та соціального розвитку 2016 та формування Бюджету міста 2017.

Боротьба за розвиток місцевого самоврядування надзвичайно важлива й непроста, проте саме розуміння її важливоcті надає нам наснаги. Ми свідомі того, що Київ має зазнати трансформацій не тільки у питаннях бюджету, але й у галузі містобудування, транспорту, екології, соціальної інфраструктури. Перехід від поточного стану до омріяного має бути прагматично зафіксованим у Стратегії міста, і тоді цей документ зможе консолідувати громаду й міську владу.

Зараз точиться багато дискусій на тему реформ, які уроки треба засвоїти для того, щоб стати більш ефективними в їхній розробці та запроважденні.

Безсумнівно, надзвичайно важливі реформи, що пов’язані з економікою, обороною, освітою, системою судочинства і т. ін.

dlya-saytu-2

Однак треба усвідомлювати, що усі зусилля можуть стати марними без прагнення активної частини суспільства жити у правовій державі. При цьому слід звернути увагу на те, що у таких дискурсах ми не надавали й досі не надаємо належного значення реформі дієвості громадянського суспільства. Варто пам’ятати ключову формулу: правову державу творить і врівноважує громадянське суспільство. Революція Гідності дала поштовх розвиткові громадянського суспільства, якого, між тим, недостатньо для забезпечення тих змін, яких ми всі прагнемо.

Яким чином можна змінити цю ситуацію? Принципово вихід полягає у впливі на ключові чинники дієвості громадянського суспільства, а саме на політичні партії і місцеве самоврядування. Яким чином можна на них впливати?

По-перше, персональною участю в рутинній діяльності тих чи інших місцевих рад. Після перших днів перебування у президентському кріслі Вацлав Гавел сказав: «Закінчилася поезія і почалася проза». Отже, не тільки мітинги, дискусії у соцмережах та інтелектуальні панелі, але й щоденна волонтерська робота з аналізу використання бюджетних коштів і розпорядженню комунальним майном, що варта сотень транспарантів.

По-друге, у аналізі діяльності політичних партій типовим є ракурс з боку громадянського суспільства: на скільки та чи інша партія виконує свої обіцянки, чи наскільки прийнятна її програма і які персоналії представляють цю політичну силу? Насправді, не менш, а то й більш важливим є зовсім інший аспект, сьогодні майже непомітний – чи може політична сила активізувати й задіяти ту частину громадянського суспільства, яка її підтримує? Звідси легко дійти доволі очевидного висновку: політична партія, яка не прагне залучення громадянського суспільства, не є його частиною.

На жаль, дотепер саме такі партії домінують на політичному полі країни. Тим ціннішими є засадничі принципи Самопомочі: «Будь собою. Співпрацюй з іншими. Допомагай тим, хто потребує». Певний, що з часом ці принципи обов’язково будуть залучені до нової моделі суспільних відносин: відкритий доступ, себто рівність можливостей, наявність соціальних ліфтів, відповідальність управління, початок сталого розвитку країни.

 

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

21 травня

Перспективи розвитку держави та вектори її...

933 0 54
14 квiтня

Парк «Партизанської слави» хочуть заставити...

866 0 76
03 березня

Київрада розгляне два проекти рішень щодо виборів...

499 0 2

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!