Кінець «повірочної деспотії» комунальників: нові правила заміни та обслуговування лічильників

Провідний юрист київського осередку «Об’єднання «Самопоміч» Олександра Сабецька підготувала юридичну довідку щодо нових правил перевірки та ремонту лічильників електро-, тепло-, газо- і водопостачання, які почали діяти з 1 січня 2016 року.

Усі ми пам’ятаємо, як столичні ЖЕКи ще нещодавно розвішували  на наших будинках застрашливі оголошення про необхідність повірки лічильників холодної і гарячої води з переліком бід, що спіткають тих, хто посміє не дослухатись до наполегливих «побажань» Київводоканалу.

В якості покарань тим, хто не бажав добровільно розлучитись зі 100-200 гривнями і не хотів провести більшість робочого дня в очікуванні заклопотаного слюсаря чи у величезній черзі, вказувались штрафи, відключення води та нарахування, що мали здійснюватись згідно нікому не відомих норм.

Незважаючи на той факт, що законодавством було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт лічильників, які належали фізичним особам (не суб’єктам підприємницької діяльності), повинні були здійснюватись за рахунок підприємств та організацій, які надавали послуги (тобто – ЖЕКи, ЖБК, ОСББ), Київводоканал  перекладав весь організаційний та матеріальний тягар на нас, споживачів. Свої ж протиправні дії пояснював тим, що у тарифі нібито була відсутня відповідна складова.

З 1 січня 2016 року вступила в дію абсолютно  нова редакція Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», що покладає край «повірочній деспотії» монополіста.

Лічильник електроенергії Nick Hubbard via Flickr

Nick Hubbard / Flickr

Найбільш позитивним моментом нової редакції цього Закону, що суттєво спростить життя кожного є законодавчо закріплений підхід до питання  повірки засобів вимірювальної техніки. До таких законодавчо регульованих  засобів вимірювальної техніки,  поміж інших, належать:

  • лічильники води;
  • лічильники електроенергії;
  • лічильники газу та пристрої перетворення об’єму;
  • теплолічильники та тепло обчислювачі;
  • газові калориметри тощо.

Повний перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 374 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/374-2015-%D0%BF/paran9#n9).

Відповідно до статті 17 Закону  лічильники, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та  повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) таких  лічильників  покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

 

Порядок періодичної повірки, обслуговування та ремонту лічильників

Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/474-2015-%D0%BF/paran9#n9).

Дія Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання (виконавці), а також споживачів відповідних послуг – фізичних осіб, у власності яких перебувають лічильники.

Лічильник електроенергії Isaac Bowen via Flickr

Isaac Bowen / Flickr

Як вже зазначалось, періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників здійснюються за рахунок виконавців (суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання).

Саме виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки лічильника або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.

Варто відзначити: Подання лічильника на ремонт здійснюється на вимогу споживача або виконавця  у місячний строк з дати отримання відомостей про необхідність його ремонту.

Споживач зобов’язаний  тільки  забезпечити у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до лічильника для проведення його періодичної повірки. У разі ж неможливості споживача забезпечити доступ до лічильника у визначений в повідомленні строк споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації. Інший строк доступу до лічильника  споживач та виконавець узгоджують (наприклад,  шляхом обміну листами).

Перед повіркою, ремонтом або демонтажем лічильника представник виконавця зобов’язаний обов’язково пред’явити споживачеві направлення, видане йому виконавцем, для проведення періодичної повірки, ремонту чи демонтажу лічильника.

Демонтаж лічильника  проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформляється актом за формою, затвердженою  постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 (Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки). Після демонтажу лічильника  виконавець забезпечує його транспортування для проведення періодичної повірки або ремонту.

На час проведення періодичної повірки або ремонту лічильника виконавець встановлює тимчасовий лічильник.

Варто відзначити: У разі проведення періодичної повірки лічильника у місці його експлуатації його демонтаж не проводиться.

Лічильник електроенергії haru__q viaFlickr

haru__q / Flickr

Після проведення періодичної повірки або ремонту виконавець у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, забезпечує транспортування лічильника для його монтажу.

Споживач же зобов’язаний  забезпечити у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, доступ представника виконавця до місця монтажу лічильника. У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до місця монтажу лічильника  споживач не пізніше ніж за п’ять календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації. Інший строк доступу до місця монтажу споживач та виконавець узгоджують, наприклад, шляхом обміну листами.

Представник виконавця, який прибув для проведення монтажу лічильника, зобов’язаний  пред’явити споживачеві направлення, видане виконавцем.

Монтаж лічильника  проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформляється актом за формою за формою, затвердженою  постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 (Акт про монтаж засобу вимірювальної техніки).

Більш того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» до приведення нормативно-правових актів у відповідність із Законом вони діють в частині, що не суперечить Закону. Отже, положення будь – яких нормативних актів (у тому числі й відомчих), що суперечать новій редакції Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність», втратили чинність, і жодна людина  не може бути примушена до їх виконання.

Знайте свої права та не витрачайте зайвих коштів – Закон на вашому боці!

Фото згори: Edward Webb / Flickr

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

08 квiтня

Сміттєзвалище на місці майбутньої школи на...

794 0 36
05 квiтня

Прес-конференція про перший прозорий порядок...

779 0 9
21 червня

Позиція фракції «Об’єднання «Самопоміч» щодо...

1037 0 18

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!