Що не так з «Конституцією» Києва? Блог юриста столичної “Самопомочі” Олександра Савченка

Формування громадянського суспільства, в основі якого будуть закладені «правильні» цінності, повинно стати першочерговим завданням для чинної і майбутньої української влади. Без формування відповідального і свідомого суспільства неможливо змінити стару «совєцьку» систему мислення і світосприйняття. Задля цієї благої мети чинна влада намагається проводити реформи, спрямованні на підтримку територіальних громад. Здебільшого, ці реформи є профанацією, хоча вкрай рідко, але існують і дійсно прогресивні рішення.

Таким чином, одним із псевдореформаторських кроків чинної міської влади стала розробка нової редакції Статуту територіальної громади міста Києва, надзвичайно важливого правового документу для столиці. Це своєрідна «Конституція» Києва, яка має врахувати всі економічні, соціальні, історичні чинники при врегулюванні суспільних відносин у місті. Так, на початку 2017 року з Київської міської державної адміністрації надійшов заклик долучатись до спільної роботи щодо розробки Концепції Статуту територіальної громади міста Києва (надалі – Концепція). На перший погляд, все це виглядало досить демократично і професійно. Чиновники КМДА нарешті вирішили звернутись до членів територіальної громади та громадських організацій із пропозицією спільно виробити один, прийнятний для усіх сторін, документ. При цьому, було запропоновано спочатку розробити Концепцію цього документу, а потім вже на базі Концепції, підготувати нову редакцію Статуту. Тобто, сам підхід до розробки такого важливого для міста документу, як Статут, був обраний правильно і виважено.

На жаль, подальші обставини розвивались не так стрімко, як передбачалось. 7 лютого 2017 року відбулось засідання Комітету з підготовки нової редакції Статуту територіальної громади міста Києва. На цій події була присутня вся «верхівка» київської влади на чолі із міським головою Віталієм Кличко, а також депутати Київради та представники громадських організацій, і було прийнято рішення, запропоноване заступником голови КМДА Олексієм Резніковим: проведести робочі зустрічі і сформувати заключну позицію по Концепції не пізніше 28 березня 2017 року. Презентація доопрацьованої Концепції Статуту тергромади міста Києва повинна була відбутись в цей же день (в річницю прийняття попереднього Статуту територіальної громади). Проте, наразі вже червень, а ще жодних презентацій і фіналізованих зустрічей не відбулось. Можливо зміна і вдосконалення такого надважливого для міста документу втратила інтерес для керівництва міста, а можливо не було бажання щось вдосконалювати, про це можемо лише здогадуватись.

Станом на сьогодні не доопрацьована Концепція Статуту територіальної громади міста Києва, і вже майже півроку на офіційному сайті висить проект цієї Концепції. Хочу зауважити, що Концепція містить фундаментальні засади які мають бути закріплені в майбутній редакції Статуту. Тому, якщо влада вже протягом 6 місяців не може, або не хоче працювати над цим важливим документом, то ми можемо лиш уявити як затягуватиметься процес написання і деталізації всіх ідей в конкретних правових нормах нової редакції Статуту.

Незважаючи на  бездіяльність міської влади, ми маємо розуміти що удосконалений Статут, це дійсно важливий документ, який має бути прийняти на рівні міста. Підхід до формування цього документу був обраний правильний, але як і більшість прогресивних процесів в нашій країні, він поступово зазнав удару від чиновницької машини. Наразі, проект Концепції знаходиться у «підвішеному» стані. До Концепції Статуту були подані правки від депутатів фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Київській міській раді, які частково врахували. Наразі, в період затишшя, не зрозуміло, яка подальша доля проекту цієї Концепції.

Головні концептуальні речі, які буде відстоювати «Об’єднання «Самопоміч» Київ при підготовці безпосередньо нової редакції Статуту територіальної громади міста Києва, це:

  1. Відновлення дієвого місцевого самоврядування в місті Києві (утворення і функціонування районних рад, знищення президентської вертикалі в місті, делегування повноважень і підтримка ОСН, як первинної ланки представницької демократії і т.д);
  2. Залучення громадськості до управління містом (партисипативна демократія або безпосередні форми демократії: загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи, громадський бюджет, електронні петиції і т.д.);
  3. Прозорість та підзвітність міської влади і комунальних підприємств, установ та організацій (бюджетний регламент, громадські експертизи).

Становлення якісного інституту громадянського суспільства має бути пріоритетом розвитку Києва, який ми, як громадська і політична організація, будемо відстоювати.

Читайте також:

07 вересня

Олег Макаров: Вирішення земельних питань вимагає...

463 0 45
23 жовтня

Оксана Сироїд: Коли вибори закінчаться, все...

1254 0 275
04 вересня

«Самопоміч» перевірить забудову в Музейному...

459 0 2

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.