«ВласКом»: Дарований Києву «кінь», якому пильно дивляться в зуби

1000 0 26

Києву належить близько 8 млн. квадратних метрів нежитлової нерухомості. Втім, точної цифри ніхто не знає. Ця майнова база щорічно приростає десятками тисяч нових квадратних метрів. Але також і зменшується у зв’язку зі списаннями старих будівель і споруд, що заважають новим об’єктам. Підвал вашого будинку, футбольний стадіон школи у вашому дворі, модний бутік на розі центральних вулиць або будівля суду, прокуратури чи податкової. Нарешті, будівля старої трамвайної зупинки, що стоїть на шляху будівництва грандіозного ЖК «Манхеттен». Все це міське майно, щодо якого щороку проводяться тисячі орендних угод і здійснюються інші юридично значимі дії.

У 2016 році тільки орендних угод було укладено 2183. По відношенню до нежитлової нерухомості загальною площею 300,9 тис. квадратних метрів.

Інформаційно-аналітична або імітаційно-анекдотична система: як сховище стало цвинтарем

У 2014 році Департамент комунальної власності столиці зобов’язав балансоутримувачів комунального майна вносити інформацію про угоди в єдину базу даних – інформаційно-аналітичну систему (ЄІС).

Протягом 2013 – 2016 рр. на створення і підтримку цієї системи місто виділило значну суму – 6 260,8 тис. грн. бюджетних коштів.

Однак замість того, щоб стати основою для електронного документообігу та платформою для укладення угод на комунальне майно, ЄІС стала лише сховищем: в систему вносяться дані, які часто розрізнені і суперечливі.

Чиновники і балансоутримувачі епізодично наповнювали ЄІС інформацією про деякі орендні угоди. ЄІС розглядалася ними, як непотрібний придаток для їх роботи з документами.

Якщо високому начальству потрібна була інформація про якусь конкретну операцію або сегменти угод, інформація ця збиралася старим перевіреним століттями дідівським способом. По дзвінку дрібні чиновники піднімали «первинку» – договори з усіма додатками – і зводили необхідну інформацію. ЄІС залишалася лише імітацією повноцінного програмного продукту. Через її бутафорську суть нікому не приходило в голову отримати інформацію з цієї програми, хоча саме для обробки таких запитів система колись і створювалась.

Також цікаво, що мільйони гривень було сплачено лише за можливість користуватися ЄІС, але право власності на програмний продукт залишилося у його розробників. Тепер, коли виникла необхідність замінити непотрібний ЄІС на сучасну платформу цифрового адміністрування майнових відносин, з’ясувалося, що ЄІС не підлягає модифікації. Також неможливо «викачати» накопичені в ній дані, і передати цю історичну інформацію для нової платформи. Так марне сховище стало цвинтарем інформації, вартістю понад 6 мільйонів гривень.

В результаті, в місті немає повноцінної бази даних угод з міським майном. Зате є програма створення нової системи на заміну старої. Носячи горде ім’я «Електронна столиця», ця цільова програма дозволяє чиновникам освоїти ще до 12 нових мільйонів на створення нової бутафорії та імітації. ЕАС – дубль-2 називається Інформаційно-аналітична система «Управління майновим комплексом територіальної громади Києва». Перший транш на ці цілі виділено на початку року, але кінця роботи поки що не видно. Йде процес.

ВласКом: троянський або дарований «кінь»?

21 листопада в Київраді має розглядатися проект рішення про безкоштовну передачу у власність міста програмного комплексу «ВласКом». «ВласКом» дозволяє повністю автоматизувати управління орендними відносинами в столиці. Аналіз і облік – лише вторинна функція системи. Її основне завдання – пріоритезувати електронний документ над паперовим і зробити публічною створену таким чином базу даних угод з міським майном.

Подача орендної заявки відбуватиметься шляхом заповнення заявником он-лайн анкети.

Вивчення попиту на об’єкт оренди проводитиметься шляхом актуалізації профайла об’єкта в базі даних.

Ухвалення управлінського рішення щодо об’єкта – шляхом проставлення в програмі одного з запрограмованих статусів.

Текст договору оренди формуватиметься програмою автоматично і направлятиметься у готовому для підписання сторонами вигляді в їх особисті кабінети.

Звітність зводитиметься по заданому параметру в лічені секунди протягом заданого проміжку часу, за заданою адресою або ринковим сегментом.

Нічого з паперу в «програму» переносити не потрібно. Навпаки! Система переносить інформацію на папір. Паперовий носій стає вторинним, база даних – первинним джерелом інформації.

«ВласКом» розроблений зусиллями волонтерів після півтора років вивчення і створення алгоритмів бюрократичних процедур на основі аналізу тисяч орендних угод, укладених, починаючи з 1 січня 2016 року.

Крім депутатів в робочу групу з розробки системи «ВласКом» входили співробітники департаменту інформатизації КМДА і команда експертів, залучених департаментом поза тендерними процедурами і бюрократії – заради якнайшвидшого досягнення результату. Члени робочої групи та автори програми подали в секретаріат Київради заяви про відмову від будь-якої винагороди за виконану роботу і уклали договір про передачу своїх авторських прав на систему місту безкоштовно.

Але місто не поспішає радіти цьому подарунку. Нині чиниться сильний опір з надр адміністрації з боку людей, які не готові відмовитися від ручного управління процесами, надавши перевагу системі «ВласКом» . Причини опозиції зрозумілі. Автоматизація та публічність руйнує контроль чиновника над інформацією. Зрушення паперу зі столу на стіл перестає бути його «заслугою», а виконується програмою автоматично. Втративши ексклюзивний доступ до інформації, ці люди втратять можливість маніпулювати нею в своїх інтересах.

При підготовці цього матеріалу команда волонтерів вручну обробила томи документів і витягла з них статистику про терміни проходження орендних процедур в Києві. Ні для кого не було сюрпризом, що терміни порушуються. Наша вибірка з двох тисяч угод показала, що в середньому 177 днів йде на укладення договору після того, як заявник виготовив незалежну оцінку об’єкта оренди. Це в 6 разів довше, ніж встановлено згідно із законом. Шок викликало те, наскільки відрізняються терміни при розгляді одних і тих же питань. При вивченні 40-ка найбільш одіозних випадків з’ясувалося: лише 20 договорів з цієї вибірки були укладені через місяць або раніше після оцінки об’єкта оренди. На закінчення ж інших двадцяти договорів пішли роки!

«ВласКом» запрограмований на автоматичне повідомлення керівників підрозділів, відповідальних за оренду і внутрішній аудит, і всіх зацікавлених передплатників про значні затягування на кожному з етапів розгляду будь орендної заявки або всієї множини таких заявок.

Привіт з Естонії.

З Естонії приходять сповіщення про те, що незабаром ця країна перейде на електронну систему волевиявлення її громадян на виборах. Маленька Естонія з населенням втричі меншим населення Києва, але з доходом на душу населення вп’ятеро більшим, стала світовим лідером цифрової ери глобальної економіки 21 століття. У цей же самий час люди в Києві роками оббивають чиновницькі пороги, щоб зрушити з місця папір з чиновницького столу на інший чиновницький стіл. Як сто, двісті або триста років тому.

У Києві ми вирішуємо питання, чи приймати в подарунок програмний комплекс, що переводить в цифру і на екран монітора управління міськими справами. А може, ще не час? Може, тут є якийсь підступ? І що робити з грошима, виділеними на створення ЄІС – дубль-2? Виділеними і частково вже витраченими …

Голосування  21 листопада буде знаковим. Пристебніться, стежте за розвитком подій… І робіть висновки.

Джерело: Ліга.Блоги

Дізнавайтесь найважливіші новини Києва у нашому Telegram-каналі:
T.ME/SAMOPOMICHKYIV

Читайте також:

21 грудня

Столична Самопоміч закликала підтримати...

948 0
30 січня

Попри рішення суду політичні сили зареєструють...

723 0 239
21 квiтня

“Столиця”. Протистояння в Київський...

758 0

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!